true

ویژه های خبری

true
    امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

دشتستان بزرگ: برای درمان قرمز شدن چشم ها ابتدا باید علت بروز آن را پیدا کرده و مطابق با آن درمان را شروع کرد. توصیه می کنیم اگر دچار قرمزی چشم ها شدید و با استراحت مشکل شما برطرف نشد، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ قرمز شدن چشم ها را نباید نادیده گرفت و برای درمان باید اقدامات لازم را انجام داد. معمولا قرمزی چشم با علائم خاصی همراه نیست و فرد دردی در چشم های خود احساس نمی کند. در این وضعیت عروق چشمی فرد متورم، قرمز و گشاد می شوند. گاهی ممکن است قرمز شدن چشم ها با مشکلات دیگری مثل خارش چشم، تورم و اشک همراه است. برای درمان قرمز شدن چشم ها ابتدا باید علت بروز آن را پیدا کرده و مطابق با آن درمان را شروع کرد. توصیه می کنیم اگر دچار قرمزی چشم ها شدید و با استراحت مشکل شما برطرف نشد، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.علت قرمز شدن چشم

قرمز شدن چشم خطراتی به همراه دارد که بسیاری از افراد از آنها بی خبرند. قرمزی چشم را باید جدی بگیرد و به دنبال راه درمان باشید. برای درمان ابتدا باید علتهای قرمز شدن چشم را بررسی کرده و بر اساس آنها درمان مناسب را آغاز کرد. از شایع ترین علت های قرمز شدن چشم ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

خشکی چشم

یکی از شایع ترین علت های قرمز شدن چشم، خشکی چشم است. در این مورد چشم ها دچار التهاب و قرمزی می شوند. در اکثر مواقع خشکی چشم بر اثر هوای گرم و خشک برای فرد رخ می دهد اما دلایل دیگری مثل نگاه کردن زیاد به صفحه رایانه می تواند باعث بروز خشکی چشم شود. برای درمان قرمز شدن چشم ها بر اثر خشکی چشم، باید از اشک مصنوعی استفاده کرد. همچنین روش های دیگری هستند که به راحتی با استفاده از آنها در منزل می توانید خشکی چشم را برطرف کنید. اشک مصنوعی در تامی داروخانه ها موجود است و می توانید با مراجعه به داروخانه ها آن را تهیه کنید.

حساسیت و آلرژی

یکی دیگر از مواردی که باعث قرمز شدن چشم ها می شود، حساسیت و آلرژی است. بروز حساسیت ممکن است بر اثر وارد متعددی رخ دهد، بطور مثال بسیاری از افراد نمی دانند که حیوانات خانگی یکی از عامل های بروز حساسیت و آلرژی در افراد است. گاهی امکان دارد قرمز شدن چشمها بر اثر آلرژی به گل و گیاه و دلایل دیگر رخ دهد. افرادی که دچار آلرژی و حساسیت هستند باید از هرگونه گرد و غبار، گرده گیاهان و حیوانات خانگی دوری کنند. این افراد همیشه باید در محیط تمیز باشند تا دچار حساسیت نشوند. افرادی که به آلرژی مبتلا هستند بجز قرمز شدن چشم ها دچار عوارض دیگری مثل آبریزش چشم ها، تورم، خارش چشم می شوند. برای کاهش این عوارض می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

مصرف برخی از داروهای حساسیت زا

برخی از داروها باعث ایجاد حساسیت و قرمزی چشم می شوند. داروهایی مثل داورهای خواب آور، آنتی هیستامین، انواع مسکن ها و…. باعث خستگی و قرمز شدن چشم ها خواهند شد. برخی دیگر از داروها مثل ایبوپروفن باعث خشکی چشم و در نتیجه کاهش جریان خون در چشم می شوند. در مصرف این داروها باید رعایت کنید و اگر پس از مصرف دچار خارش، تورم و قرمزی چشم شدید فورا به یک پزشک مراجعه کنید.

یائسگی

با بالا رفتن سن خانم ها و یائسگی، هورمونهای بدن تعادل خود را از دست داده و چشم ها دچار خشکی و در نتیجه قرمز شدن چشم ها می شود. این افراد برای درمان خشکی و قرمزی چشم باید از قطره های اشک مصنوعی، ران کننده های چشم و کمپرس آب گرم استفاده کنند.

استفاده از لنز

لنزها به دلیل تماس مستقیم با چشم، می توانند باعث بروز حساسیت و قرمزی چشم شوند. اگر چشم ها دائما در تماس با لنز باشند، مشکلاتی مثل خشکی و قرمزی برای چشم ایجاد می شود. در برخی از موارد کثیف بودن لنزها باعث عفونت چشم و در نتیجه بروز مشکلات بزرگتری مثل کوری خواهد شد. اگر پس از استفاده از لنز دچار مشکلاتی مثل قرمزی چشم، تورم، عفونت و… شدید، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

خستگی چشم ها

هر فرد در طی شبانه روز بین ۷ الی ۸ ساعت باید بخوابد و استراحت کند. اگر فردی به میزان کافی در طی شبانه روز استراحت نکند، ممکن است دچار مشکلاتی مثل قرمز شدن چشم ها شود. برای درمان باید به اندازه کافی استراحت کرده و از قطره های چشمی استفاده کنید.

عفونت چشم

عفونت چشم بسیار شایع بوده و یکی از اصلی ترین دلایل قرمز متورم شدن چشم ها است. عفونت چشم در بین افرادی که بچه کوچک دارند یا بطور مداوم از لنز استفاده می کنند، بیشتر است. عفونت چشم با خروج ترشحات چشمی و درد همراه است و باید برای درمان فورا اقدام کنید.

ترکیدن رگ های خونی چشم ها

اگر فشار زیادی بر چشم ها وارد شود، مویرگ های چشمی ترکیده و چشم ها متورم و قرمز می شوند. ترکیدن مویرگ های چشمی معمولا در یک چشم رخ می دهد و به راحتی می توانید آن را تشخیص دهید. اگر به چشم شما فشار زیادی وارد و یک چشم شما دچار قرمزی و تورم شد، برای درمان به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

بلفاریت

بلفاریت یکی از مشکلاتی است که بر اثر بهداشت نامناسب چشم ایجاد شده و در آن چشم ها دچار قرمزی، خارش و تورم می شوند. از شایع ترین علل های بروز بلفاریت باکتری ها یا انگل های موجود بر روی پلک، غدد روغنی پلک ها و واکنش های آلرژیک است. افرادی که از بلفاریت رنج می برند بجز قرمز شدن چشم ها دچار عوارض دیگری مثل سوزن در چشم ها، آبریزش چشم، تورم و التهاب می شوند. این بیماری خطرناک نیست و باعث بروز مشکلات دائمی نخواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل باید بهداشت چشم ها را رعایت کنید. اگر تمیز کردن چشم و رعایت بهداشت افاقه نکرد، برای درمان دارویی به یک پزشک مراجعه کنید.

استفاده از قطره های چشمی

استفاده زیاد از قطره های چشمی برای برطرف کردن قرمزی چشم، نه تنها باعث درمان نمی شود بلکه استفاده زیاد باعث گشاد شدن عروق چشم و بدتر شدن قرمزی آنها خواهد شد. پیش از استفاده از هرگونه قطره چشمی باید با دکتر خود مشورت کرده و مطابق با دستور او از قطره های چشمی استفاده کنید.

منبع: رویداد۲۴

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ajax-loader